World Kudo Championships
Click on the Competition Title
2014 HOKUTOKI 4th World KUDO Championships
2014-11-15,16 Yoyogi National Stadium, 2nd Gymnasium (Tokyo, Shibuya)
Special contents
Female
- 1st place
- ALINA REZEPKINARussia
- 2nd place
- IRINA BYKOVARussia
-230
- 1st place
- NAKAMURA TOMOHIROJapan
- 2nd place
- EDGAR KOLYANRussia
- 3rd place
- MEGURO YUTAJapan
- 4th place
- SUEHIRO TOMOAKIJapan
-240
- 1st place
- GEGAM MANAVAZYANRussia
- 2nd place
- ANDREY GRISHINRussia
- 3rd place
- NICOLAS NUNESChile
- 4th place
- BATKHUU DAMDINSURENMongolia
-250
- 1st place
- RUSLAN KELEHSAEVRussia
- 2nd place
- SHIMIZU RYOTAJapan
- 3rd place
- ALEKSANDR STRELCHENKOUkraine
- 4th place
- KONONENKO ALEXEIJapan
-260
- 1st place
- ADAM KHALIEVRussia
- 2nd place
- ALEXEI KHARITONOVRussia
- 3rd place
- KATO KAZUNORIJapan
- 4th place
- HIRATSUKA YOJIRO Japan
-270
- 1st place
- KONSTANTIN KARAULNIKH Russia
- 2nd place
- YURY PANOVRussia
- 3rd place
- SHIRKHAN ISMAYILOV Azerbaijan
- 4th place
- TSUJINO KOHEIJapan
270+
- 1st place
- SHALOMAEV EVEGYRussia
- 2nd place
- NOMURA KOTAJapan
Most excellent winner
-
- SHALOMAEV EVEGY
Top Of Page
Click on the Competition Title
2009 HOKUTOKI 3rd World Kudo Championships
2009-11-14,15 Yoyogi National Stadium, 2nd Gymnasium (Tokyo, Shibuya) over 50 countries
Female class
- 1st place
- Radionova Ludumila russia
- 2nd place
- Ivanova Daryna ukraine
under 230 class
- 1st place
- Kolyan Edogarrussia
- 2nd place
- Nakamura Tomohiro japan
- 3rd place
- Hirayasu Takayuki japan
- 4th place
- Takahashi Kaina japan
under 240 class
- 1st place
- Abdulkerimov Shamilrussia
- 2nd place
- Tanaka Shunsukejapan
- 3rd place
- Agatsuma Takeshijapan
- 4th place
- Horikoshi Ryosukejapan
under 250 class
- 1st place
- Kelimov Shankhalrussia
- 2nd place
- Alexei Kononenkojapan
- 3rd place
- Strelchenko Oleksandrukraine
- 4th place
- Kelekhsaev Ruslanrussia
under 260 class
- 1st place
- Khaliev Adanrussia
- 2nd place
- Kharitonov Alexei russia
- 3rd place
- Samokhin Maksimukraine
- 4th place
- Sasaki Tsuguharujapan
under 270 class
- 1st place
- Panov Yuryrussia
- 2nd place
- Vinogradov Alexanderrussia
- 3rd place
- Tomas Sviazaslithuania
- 4th place
- Ito Masatakajapan
270 over class
- 1st place
- Larsanov Ibraginrussia
- 2nd place
- Vingert Nikolayrussia
- 3rd place
- Miki Yoshiyasujapan
- 4th place
- Capuzi Daniloitaly
Most excellent winner
-
- Kolyan Edogar
Top Of Page
Click on the Competition Title
2005 HOKUTOKI 2nd World Kudo Championships
2005-11-17 Yoyogi National Stadium, 2nd Gymnasium (Tokyo, Shibuya) over 40 countries
Female class
- 1st place
- Bikova Irinarussia
- 2nd place
- Rodionova Lyudmilarussia
- 3rd place
- Terashima Hiromijapan
- 4th place
- Horigome Akijapan
under 230 class
- 1st place
- Kolyan EdgarArmenia
- 2nd place
- Khalilov AnvarGeorgia
- 3rd place
- Watanabe Kazuakijapan
- 4th place
- Leonovets Maximrussia
under 240 class
- 1st place
- Iwaki Hideyukijapan
- 2nd place
- Aoki Masashigejapan
- 3rd place
- Statsenko Andreirussia
- 4th place
- Zhiltsov Denisrussia
under 250 class
- 1st place
- Kerimov Shamhalrussia
- 2nd place
- Sharapov Vasiliyrussia
- 3rd place
- Sasazawa Kazuarijapan
- 4th place
- Mustafin KhalilUsbekistan
under 260 class
- 1st place
- Reshetniikov Ivanrussia
- 2nd place
- Gorbatyuk Ivanrussia
- 3rd place
- Shimizu Kazumajapan
- 4th place
- Yamazaki Susumujapan
260 over class
- 1st place
- Fujimatsu Yasumichijapan
- 2nd place
- Igarashi Yujijapan
- 3rd place
- Hiratsuka Youjirojapan
- 4th place
- Larsanov IbraginGeorgia
Most excellent winner
-
- Reshetniikov Ivan
Top Of Page
Click on the Competition Title
2001 HOKUTOKI 1st World Kudo Championships
2001-11-17 Yoyogi National Stadium, 2nd Gymnasium (Tokyo, Shibuya) over 19 countries
under 230 class
- 1st place
- Ogawa Hidekijapan
- 2nd place
- Sinutin Denisrussia
- 3rd place
- Spivakov Sergeirussia
- 4th place
- Tuchida ShinyaFrance
under 240 class
- 1st place
- Takada Hisashi japan
- 2nd place
- Dashaev BeslanSorgut
- 3rd place
- Sano Noriakijapan
- 4th place
- Kato Kiyotakajapan
under 250 class
- 1st place
- Babayan Rudolfrussia
- 2nd place
- Alexei Kononenkorussia
- 3rd place
- Ono Ryojapan
- 4th place
- Nagano Tunemichijapan
under 260 class
- 1st place
- Fujimatsu Yasumichijapan
- 2nd place
- Stephen Tapilatu Indonesia
- 3rd place
- Takeyama Takumijapan
- 4th place
- Watanabe Masaakijapan
260 over class
- 1st place
- Grigoriev Denisrussia
- 2nd place
- Inagaki Hirokazujapan
- 3rd place
- Aliev Vyacheslavrussia
- 4th place
- Andrea Stoppaitaly
Most excellent winner
-
- Fujimatsu Yasumichi
Top Of Page